Mám šťastie. Už viem, kto som. V zrkadle sa pozerám na jediného človeka, ktorý môže meniť môj život.

Som Zuzana. Poznám sa do špiku kosti, so všetkým tým pekným i nepekným, ktoré je mojou súčasťou. So všetkým, čo moje telo i duša v ňom žijúca zažili a pamätajú si to. Niežeby ma už na sebe nemalo čo prekvapiť, to nie, prekvapenia milujem.

Ale už to nie sú veľké nevyriešené a nespracované témy, už ma nezaskočí vlastná reakcia a orientujem sa v sebe tak, že nepotrebujem, aby ma ktokoľvek v mojom svete navigoval, hovoril mi, kto som a kam mám ísť.

Konečne dobre vyladená navigácia.

Ak aj v tom živote občas zablúdim, tak k sebe trafím pomerne zavčasu a sama. Nezdržiavam sa v slepých uličkách, bolestivým „nehodám“ s ostatnými sa už vyhýbam a neplatím vysoké pokuty za nebezpečnú jazdu. Viete, ako keď máte dobre vyladené GPS.

Žijem na tomto svete ako žena, ktorá je ženou rada. Som tu ako dcéra aj ľúbiaca mamka. Snažím sa byť manželkou navždy a som tiež viacnásobnou kamarátkou, lektorkou a psychologičkou.

Som pôžitkárka, a to v mužsko-ženskom svete, v jedle a umení, najčastejšie v hudbe a v tanci. Vzťahy, ktorých som súčasťou, sú založené na spontánnosti, na vnímaní toho, čo potrebujeme a na otvorenom rozhovore "bez make-upu".

Som presvedčená o tom, že ak sa neberieme príliš vážne a vieme si zo seba urobiť občas srandu, žijeme slobodnejší a zdravší život.

Minulosť a jej masky, labyrinty, obavy a strachy.

Kdesi pred dvanástimi rokmi vyzeral môj život úplne inak. Na tvári som síce nenosila výrazný make up, ale masku som mala nasadenú takmer nonstop.

Bola som navonok veselá, nad vecou, spoločenská a komunikatívna, ale v skutočnosti som si neverila, takmer nikto netušil, ako sa skutočne cítim a kto naozaj som.

Názory a hodnotenia ľudí z môjho okolia som nekriticky preberala za vlastné a mala som obrovský strach postaviť sa do pozície, v ktorej bolo potrebné prejaviť opačný názor alebo sa zastať seba samej. Ja tomu hovorím, že som hrala formu. Žiaľ, nielen na druhých, ale aj na seba. A oblbla som sa teda kvalitne.

  • Nebola som v kontakte s tým, kto skutočne som.
  • Nevedela som, čo a koho v živote naozaj potrebujem.
  • Nevnímala som, čo som dovolila iným spôsobiť v mojom vnútornom svete.

A tak aj moje vzťahy vyzerali. Ľudia mnou manipulovali, cítila som to, no nemala silu sa zastať samej seba.

Nebolo mi v tom dobre. Bola som ako vedľajšia postava z komparzu v parádnom filme. Až na to, že ten film bol môj vlastný a jediný život. A ja som ho nežila podľa seba a nebolo mi z toho dobre.

Najvyšší čas postarať sa o seba.

Seba, akou som dnes, som začala tak skutočne spoznávať kdesi na konci štúdia psychológie. Vďaka náhode a spontánnemu rozhodnutiu som šla do psychoterapeutického výcviku. Toto rozhodnutie na ďalších 5 rokov zásadne zmenilo môj život.

Komunita inšpiratívnych osobností, atmosféra otvorenosti a bezpečia, podpora a vedenie skúsených odborníkov. Impulzy k tomu, aby som sa uvoľnila a dovolila si byť sama sebou.

Čas venovaný sebarozvoju, silné emócie a terapeutické zážitky, korigujúce a hojace všetky veľké rany na duši i na tele. Skrátka bezpečný mikrosvet. Ocitla som sa v nových vzťahoch budovaných na nových základoch. A bolo mi v nich pekne.

Menila som sa ale naozaj a niektorí ľudia zrazu v mojom živote zaberali menej priestoru. Začala som si vyberať, čomu a komu venujem svoje myšlienky i svoj čas. Starostlivo som volila, koho si pustím k telu a duši. Podstatné je, že som začala aktívne pôsobiť vo svojom živote. Zmúdrela som - o zážitky aj vedomosti.

Môj život - naozajstný, obyčajný, normálny, krásny.

Nasledovali roky, počas ktorých som žila tak naozaj, pravdivo sama pred sebou. Našla som si prácu, v ktorej som dostala dôveru a priestor skúšať a rásť. Spoznala som muža, s ktorým sa mi životom kráča veľmi pekne, lebo mi život ukazuje cez úplne iné filtre, než sú tie moje. Narodil sa nám syn, rozhodli sme sa pre manželstvo. Vybudovala aj obnovila som priateľstvá, ktoré sú mojimi zdrojmi sily a radosti.

Mám seba bez príkras a je mi takto omnoho lepšie.

Žiadne časované bomby, žiadne pred sebou ukryté a nespracované zážitky. Už sa nemotám dookola v zažitých vzťahových vzorcoch, ktoré ma pomaly a isto ničili a uberali na sebaistote.

Idem dopredu pomalými krokmi a už sa necyklím v bludných kruhoch. Som u seba doma a cítim, že žijem život, ktorý je pravdivý a je naozaj môj.

Aké to je, postarať sa o seba?

Prečo je dôležité vedieť vychádzať s ľuďmi a pritom rešpektovať vlastné potreby a hranice?

Píšem o tom na tomto webe a delím sa o to s vami. TU nájdete ponuku materiálov, ktoré si môžete stiahnuť.

  1. Predýchaj to je eBook, ktorý vás pripraví na osvojenie si jednoduchej a overenej techniky bránicového dýchania. A načo vám to bude? V záťaži a strese na stopro oceníte, keď správnym spôsobom dýchania neprejde vaše telo do stavu paniky a keď si "zachováte chladnú hlavu".

  2. Vzťahové sito je sprievodca vzťahovou inventúrou. 8 sád správne položených otázok, na ktoré ak odpoviete úprimne sami pred sebou, ľahko si ujasníte, ktoré vzťahy stoja za váš čas a energiu.
  3. Láskyplné vety sú nevyhnutná drobnosť. Zoznam 15 viet, ktoré pomáhajú zastabilizovať sa vo vnútornom chaose. Je to 15 slovko po slovku vyšperkovaných viet, ktoré si potrebujeme zvnútorniť a pripomínať. Utíšia, ponúknu novú optiku, zastavia nás.

Môj zámer je tvoriť impulzy k zamysleniu pre ženy, ktoré cítia, že je čas urobiť zmenu a vziať život do svojich rúk. Lebo takto to začína:

  • Najprv sa zastaviť, nadýchnuť a dopriať si čas.
  • Na začiatok to bohato stačí.
  • A neskôr, sami uvidíte, aká bude vaša cesta k sebe.

Prezeráte si stránky, ktoré v sebe spájajú moju ľudskú skúsenosť s profesiou psychologičky, ktorej sa dlhodobo venujem. Všetko, čo tu nájdete, je inšpirované mojím životom, jeho vzťahovou a profesnou sférou.

Som človek, ako vy a som expert výhradne na svoj život, lebo ten si aktívne tvorím. Mňa samú v zásadných momentoch inšpirovali ľudia z môjho sveta a intenzívne zážitky.

Preto ak máte pocit, že sme na jednej vlne, pridajte sa do Esencie silnej ženy sledujte Postarané o dušu na facebooku.

Budem sa tam na vás tešiť.

Zuzka