Sebavedomá mama: mýtus alebo dosiahnuteľná realita?

Sebavedomie v živote každej ženy mení svoje podoby tak, ako žena mení životné roly. Problém a ťažkosti môžeme zažívať vtedy, ak zmenu nepostrehneme vôbec alebo včas. Ak neurobíme „update“ sebavedomia v súlade s rolou, ktorá v našom živote teraz dominuje. Spozornieme vtedy, ak sa ohlási kvantum napätia, nespokojnosti, frustrácie, sklamania a nedostatočnosti vo vzťahu k sebe samej.

Sebavedomie je dôležitá zložka mentálneho zdravia a stručne povedané, je to stav, keď „verím, že dokážem veci dobre zvládnuť.“ Patrí k tomu tiež odvaha robiť autonómne rozhodnutia a taký ten dobrý pocit, že sme tu na tomto svete doma.

Ako a prečo sa mení sebavedomie ženy v materstve?

Materstvo je transformačné obdobie so všetkým, čo k tomu patrí. Je plné protikladných emócií, náročných situácií na každodennej báze, ale aj intenzívnych pozitívnych zážitkov.

S nadsázkou tvrdím, že je to dlhodobý sebarozvojový program zdarma, z ktorého sa v podstate nedá vystúpiť. Buď svoju „účasť“ využijeme ako príležitosť ku zmene a priblíženiu sa k sebe samej, alebo budeme večne nespokojnou účastníčkou, ktorej je obeťou okolností a vôbec jej v tom nie je dobre.

Odporúčam skúsiť aktívny prístup, kedy v situácii hľadáme to, čo vieme za seba ovplyvniť a vyhodnocujeme, ako nám v našom živote práve teraz je.

My totiž nemáme všetko, ani všetkých pod kontrolou. A tak je nereálna ambícia sa o to snažiť.

Čo ale môžeme usmerňovať, je naše uvažovanie, prežívanie, správanie a rozhodnutia. A to nie je málo. V budovaní zdravého sebavedomia zvlášť.

Čo v materstve ohrozuje sebavedomie ženy najviac?

1. Sociálna izolácia a nedostatok času pre seba.

Zvlášť ženy – mamy s extrovertne ladeným temperamentom môžu skutočne ťažko prežívať narušenie ich dovtedajšieho spôsobu života. Dieťatko je v prvých mesiacoch iný komunikačný partner, než na akých bola žena dovtedy zvyknutá.

Pozornosť, ktorú si starostlivosť o dieťa vyžaduje, prirodzene ukracuje čas na vlastné obľúbené sólo aktivity. Prichádzajú častokrát pocity viny za tieto vnútorné potreby, a tak o nich žena príliš nehovorí, drží napätie v sebe alebo ho prenáša do partnerského vzťahu.

Prinajhoršom môže nevedome obviňovať dieťa, že „kradne“ jej čas. Objaví sa pocit hnevu na vlastné dieťa, ktorý je stále tabu témou v súvislosti s materstvom, no pritom ho dôverne na vlastnej koži pozná veľa matiek.

Sebavedomie tak dostáva úder pod pás – vonkajšie zdroje sebavedomia sú na minime v dôsledku sociálnej izolácie. A preto je možným riešením VYSTAVAŤ SI ZÁKLADY SEBAVEDOMIA NANOVO, v súlade s novou rolou matky.

Napríklad takto:

* Uvedomiť si, že som práve v živote dieťaťa tým najdôležitejším človekom.

* Pripomínať si, že som najlepšou mamou, akou v danú chvíľu môžem byť. A tak je to v poriadku.

* Oceňovať vnútornou rečou samú seba za to, čo som počas dňa zvládla a urobila.

* Vnímať obmedzenie vlastného času a záľub ako časovo ohraničenú záležitosť, nie trvalý stav.

2. Zmena denného i nočného rytmu a únava.

Znížená výkonnosť, narušený spánok, doslova fyzické vyčerpanie a takzvaná neviditeľná ženská práca (mentálna i fyzická) zasiahnu tú časť sebavedomia, ktorá stojí na výkonnostných parametroch.

Žena nestíha toľko, koľko stíhala pred narodením dieťaťa. Nedokončuje rozrobené aktivity. Nezažíva pocit spokojnosti z dobre vykonanej práce, pretože sa jednotlivé povinnosti v domácnosti dookola opakujú a sú považované za bežnú rutinu.

Málokedy má priestor zdriemnuť si, keď to potrebuje. Málokedy okolie ocení uložené a vypraté prádlo, či čerstvo uvarený obed a podobné samozrejmosti. Ktoré ale v sebe skrývajú kopec snahy, času a energie konkrétneho človeka.

Objavuje sa pocit márnosti, frustrácia zo stereotypu, ale aj fyzická bolesť. Sebavedomie sa naruší, pretože „nestíham, už to nezvládam a mala by som.“

Čo môže byť v tejto súvislosti NÁPOMOCNÉ, je:

* Zreálnenie očakávaní samej voči sebe.

* Stanoviť si dosiahnuteľné ciele a pokojne aj počas dňa ich upravovať.

* Nebyť sama na seba tým najprísnejším človekom. Naopak, byť sama k sebe láskavá.

Ďalšie aspekty materstva, ktoré ženské sebavedomie ohrozujú, sú napríklad aj:

~ Nepredvídateľnosť okolností.

~ Nevyžiadané rady a hodnotiace vyjadrenia od iných.

~ Nevyhnutnosť požiadať o podporu a pomoc.

~ Spochybnenie a nedostatočná podpora od okolia/partnera.

Tieto a podobné skúsenosti sebavedomie ženy – matky môžu postupne rozkladať na prach.

No je možné ich úspešne zvládnuť – vďaka dostatočnej dávke sebareflexie, asertivity a dobrých komunikačných zručností. Čo je skutočne o tréningu a dobrom výbere slov.

3. Zmeny na vlastnom tele po pôrode.

My ženy máme svoju identitu pomerne úzko prepojenú na to, do akej miery je nám dobre vo vlastnom tele. Táto potreba je prirodzená a zdravá. Tehotenstvo a pôrod ženské telo zmení, a to často neprehliadnuteľným spôsobom. Ako sa s tým vyrovnať a aký postoj zaujať, aby naše sebavedomie príliš neutrpelo?

* Starať sa o svoje telo s láskou a akceptovaním jeho energetických kapacít.

* Zohľadniť nároky materstva a tomu prispôsobiť konkrétne kroky, ktoré v starostlivosti o svoje telo urobíme.

* Robiť malé kroky, v ktorých dlhodobo dokážeme vytrvať

Aké myšlienky teda môžu uchrániť sebavedomie v materstve?

Spísala som pre vás, drahé ženy-mamy, zopár myšlienok, ktoré vaše sebavedomie podporia. Určite to nie je jediný, dokonca ani kompletný zoznam. Berte to prosím ako inšpiráciu a pokojne si ich upravte tak, aby zohľadňovali vás slovník a vaše priority v aktuálnom životnom období.

  1. Akceptujem to, že sebavedomie má zdroje vo mne.
  2. Prispôsobujem očakávania samej voči sebe tak, aby boli pre mňa dosiahnuteľné.
  3. Chyby sú prirodzenou súčasťou učenia sa a spoznávania nového.
  4. Som k sebe láskavá.
  5. Svojho vnútorného kritika neberiem tak vážne.
  6. Mám odvahu robiť samostatné rozhodnutia.
  7. Dôverujem svojim schopnostiam.
  8. Udržiavam vzťahy, v ktorých môžem byť sama sebou a kde som prijímaná bez podmienok.

Sebavedomie je viera vo vlastné schopnosti. Je menej podstatné to, čo o nás hovoria iní. Skutočne záleží iba na tom, čo si o sebe myslíme my samy.

A tam naše zdravé sebavedomie začína a končí. V prijatí seba, v sebareflexii, realistických očakávaniach a uvedomení si, že nemusíme byť perfektné. Lebo nedokonalosť je forma slobody. A zvládnuť obdobie materstva s pocitom vnútornej slobody ženskému sebavedomiu zaručene pomôže.

PS: A ak by ste chceli pripnúť si na chladničku, či mať v mobile stiahnuté pdf-ko s pozitívnymi myšlienkami, ktoré vás podržia v momentoch, keď ste „dole“, pozrite si môj Manifest dosť dobrej ženy. Ako nástroj na budovanie a podporu sebavedomia funguje dosť dobre 😉

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho pokojne so svojimi známymi na sociálnych sieťach.

Štítky:
Som psychologička a psychoterapeutka. Poskytujem terapeutické konzultácie ženám, ktoré hľadajú novú podobu svojej sily. Pomáham so sebaprijatím, s nastavením hraníc, spracovaním zranení a dôsledkov nereálnych očakávaní. Vediem skupinu Esencia silnej ženy>> , kde pravidelne ukazujem, ako sa dá sebapoznaním dopracovať k väčšej spokojnosti so sebou a vlastným životom. Viac informácií nájdete tu >>